Banka Kredi Puanı (KKB Puanı) Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Banka Kredi Puanı yada son dönemdeki ismi ile KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Puanı sizin başka bireysel bankalar olmak üzere Türkiye’deki tüm Kredi Kurumlarındaki yerinizi, kredibilitenizi ve müşteri olma potansiyelinizi gösteren bir değerdir.

18 Ağustos 2014 Pazartesi, 19:36
Banka Kredi Puanı Nedir, Ne İşe Yarar

Banka Kredi Puanı yada son dönemdeki ismi ile KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Puanı sizin başka bireysel bankalar olmak üzere Türkiye’deki tüm Kredi Kurumlarındaki yerinizi, kredibilitenizi ve müşteri olma potansiyelinizi gösteren bir değerdir.

Geçmiş yıllarda Banka Kredi Puanı Merkez Bankası tarafından tutulmakta ve bu bilgi Bankalar Dışında kimse ile paylaşılmamakta idi.

Ancak son 2-3 senedir önce Kredi Kayıt Bürosu adı ile açılan ve son olarak www.findeks.com adresi üzerinden bu bilgiler kullanıcılar ile paylaşılmaya başlandı.

Findeks.com adresinden üye olup giriş yaptığınızda İlk Puan Sorgulama İşlemi Ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Sonrasındaki sorgulamalar için ise Ücret (2.3 TL) talep ediliyor ve daha sonra size puanlarınız gösteriliyor.

Findeks.com adresi üzerinden hem kendi Banka Kredi Puanınızı görebiliyor hem de TC Kimlik Numarasını bildiğiniz kişilerin (Yine Ücretli Olacak Şekilde) Banka Kredi Puanına bakabiliyorsunuz.

Banka Kredi Puanı Nedir, Ne İşe Yarar

, Ne İşe Yarar

KKB Puanı – Banka Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Bu işlem için öncelikli olarak Tüm Banka Borçlarını sıfırlamanız, gecikmede borç kalmasını engellemiş olmanız lazım. Buna ayrıca Operatörlerdeki Fatura Borçlarınız ve Devlete olan farklı borçlarınızda dahil.

Bu süreci atlattığınız takdirde Banka Kredi Puanı yükselmeye başlayacaktır. Ancak yükselme hızı yine size bağlıdır.

Peki, hızlı yükselmesi için ne yapmalıyım?

 • Kullanımda kredi kartı ve kartlarınız varsa tüm ödemelerinizi onlarla yapın, hesap kesiminden sonra Son Ödeme Günü Gelmeden tüm borcu ödeyin. Asgari ile falan kalmayın, 199.90 TL borç geldi ise 200 TL ödemeyi yapın.
 • Çevrenizdeki Nakit İşlemleri de kartınıza atarak ödemeleri kartınız ile yapın. Misal bir akrabanız 2.000 TL nakit ödeme yapıp bir telefon alacaksa ondan parayı siz alın, karta atın, TEK ÇEKİM olarak o 2.000 TL’yi kartınızdan ödeyin.
 • Varsa kendinizin veya aile efradının faturalarını bankalardan Otomatik Ödeme Talimatı ile ödeyin. Bunun da etkisini göreceksiniz.
 • Aynı şekilde Turkcell, Vodafone, Avea gibi operatörlerdeki Faturalı Hatlarınızın ödemelerini de 1 gün bile olsa geciktirmeden ödeyin. Otomatik Ödeme bu konuda da size destek olacaktır.
 • Paraları cebinizde değil de bankada saklayın. 100 TL veya 5.000 TL fark etmez. Hesap İşletim Ücreti alma ihtimali olmayan bir hesabınızda paranızı saklayabilirsiniz.
 • Puanın daha hızlanmasını istiyorsanız KEFİL ile gidip 3.000 – 5.000 TL dolaylarında kısa vadeli bir kredi çekin. Faiz farkını koyarak bu krediyi ilk ayda ya da 2 ayda kapatın. Yani 12 ayda kapanacak bir krediyi 1-2 ayda kapatın ve borcunuzu bitirin.

Bu sistem sayesinde, bankalara ekstra bir borç yapmadan, borçlarınızı geciktirmeden 3 ile 5 ay arasında bir süreçte yerlerde sürünen Banka Kredi Puanı – KKB Puanını yükseltebilir, bankalardan Kefilsiz, Anında 30.000 – 50.000 TL gibi krediler çekebilir, siz istemeden Kredi Kartı Limit Arttırımlarına sebep olabilirsiniz.

Banka Kredi Puanı sizin MALİ DURUMUNUZA göre yükselen bir sistemdir. Siz borç takmazsanız Bankalarda size daha çok borç verir. Bir anlamda Para Parayı Çeker…

Kredi Kayıt Bürosu Puanı Nedir

Kredi Kayıt Bürosu Puanı Nedir

 

Banka Kredi Puanı Hangi İşlemlerden Etkilenir?

%30’luk Kısım – Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız

Bireysel kredi taksitlerinin ve kredi kartı ekstrelerindeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Banka Kredi Notu’nu yükselten bir unsurdur. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, Banka Kredi Notu’nu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

%25’lik Kısım – Mevcut Borçlar ve Hesaplar

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

%20’lik Kısım – Yeni Alınan Krediler

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

%15’lik Kısım – Kredi Kullanımı

Kredi kullanan ve olumlu ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Banka Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

%10’luk Kısım – Diğer İşlemler

Devlete olan borçlar, Operatörlere olan borçlar, Ödeme süreçleri, Bankalardaki mevduatlar, Banka kullanım alışkanlıkları vs.

Görüldüğü üzere Bankalara Borçlarınızı ne kadar düzgün yatırırsanız Kredi Puanınız o kadar hızlı yükselir. Benim bankaya hiç borcum yok o yüzden kartları iptal edeyim, daha hızlı yükselsin mantığı ise ne yazık ki bu sistemde çalışmamaktadır. Bu sebeple bir kartınız olsa dahi geride bir nefer bırakmalı ve zamanından önce ödeme sistemi ile sorunları çözmelisiniz.

 

 

 

Kredi Kayıt Bürosu Findeks Sistemi Apple Uygulaması: https://itunes.apple.com/tr/app/kkb-mobil/id824178563?l=tr&mt=8

Kredi Kayıt Bürosu Findeks Sistemi Android Uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.kkb.android&hl=en

Kredi Kayıt Bürosu Findeks Sistemi Apple Uygulaması: http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/kkb-mobil/f87277c5-d535-449f-9c40-ee2a61489df4

40 Yorum

 1. serkan

  10 Kasım 2017 at 19:36

  Daha once bankalar ile kanuni takip yaşadim borclarimi kapatali 1 sene olacak hicbir banka kredi karti veya kredi vermiyordu en son kuveyt bankazinda ipotekli kart cikartim 5 aydir kullaniyorum kkb puanim 1100 olmus yakinda kredi cikarmi bana ayrica 5 senedirf aktif ssk li ayni yerde calişmaktayim

  • admin

   20 Kasım 2017 at 17:03

   1.100 Puan oldu ise yavaş yavaş çıkabilir. Ortalama 1.200 – 1.300 Puanda çıkmaya başlıyor.

 2. hakan

  22 Mart 2017 at 15:00

  Arkadaşlar kredi limitim 32.000 tl ama ben 6 yıldır berbat bi firmada asgari ücretli gösterilerek çalışıyordum iş değiştirdim 1 yıl oldu şimdi aldım paradan maaşım bankaya yatıyor net olarak her ay elime 3500 tl geçiyor. toplam limitim aldım maaşla mı orantılı bu nasıl yukselir bankara en ufak bi takıntım yok kk ve kredimi düzenli öderim. bana bi akıl verin toplam kredi limitim nasıl yükselir araba almak istiyorum

  • hakan

   22 Mart 2017 at 15:06

   not: kkb puanım 1552 6 yılda 5-6 kredi ödeyip kapattım tarihinden önce 7000 tl limitli kartlarım var hiç bir gecikmem yok asgarisini hep yatırdım.total limit neden 32 bin eski işyerimdeykende 29 bindi şimdi aldım maaşa göre daha yüksek olması gerekmez mi bi akıl verin ltf

 3. Ugur Oruc

  14 Şubat 2017 at 21:33

  Merhaba benim Avea yada Turkcell üzerinden hukuksal sürece düşmem benim kredi notu mu etkiler yada kara listeye düşmeme sebep olur mu?

  • admin

   20 Mart 2017 at 10:15

   Banka Puanınız üzerine bir etkisi olmaz. Ancak yine de sicilinize işlenirse sıkıntı çıkarabilirler

 4. bankacı

  28 Aralık 2016 at 10:41

  ben 16 yıllık bankacıyım. burada yazılan hiçbir durum gerçek değil. sakın inanıp paranızı kaptırmayın

  • admin

   26 Ocak 2017 at 18:37

   16 yıllık bankacı olarak bir daha yazılanları okumanızı ve PARA KAPTIRMA işinin nasıl olacağını bize de açıklar mısınız?

 5. onur

  22 Ağustos 2016 at 18:50

  merhaba kredi notu düzenlenirke avea telsim turcel telekom borclarına bakılıyormu

  • admin

   25 Aralık 2016 at 21:39

   Bakılmaz.

 6. Göknur

  18 Ağustos 2016 at 08:30

  18.08.2016 tarihli Findeks Kredi Notum 1462 görünüyor ancak banka bana 930 olduğunu söyledi. Bu sebeple kredi kullanamadım. Hiçbir gecikmeli ödemem bulunmamaktadır. KKB ekranı ay sonu mu güncelleniyor nasıl öğrenebilirim?

 7. MaSK

  30 Temmuz 2016 at 08:51

  Merhaba Arkadaşlar,
  Geçmişte Kullandığınız Kredi ve Kredi Kartlarının Geç Ödenmesi ve Ödenememesinden Kaynaklanan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) Puanınız Düşmüşse ve Bankalarda KARA Liste Diye Tabir Edilen Ödeme Gücü Olumsuz ( DÜŞÜK ) Olan Bir Müşteri Olduysanız, Kredi ve Kredi Kartı Alamıyorsanız Endişe Etmeyin.
  ANLATACAĞIM YÖNTEMLE HEM KREDİ KARTI ALACAKSINIZ HEMDE KKB PUANINIZ YÜKSELECEK. ACABA YÜKSELİRMİ DEGİL. KESİN VE NET !

  1. Kural: Tüm Bankalardaki Kredi ve Kredili Mevduat Ürünlerinizin Tamamını Ödeyin.
  2. Kural: Tüm Bankalardaki KREDİ KARTLARINIZIN Tamamını Ödeyin.
  3. Kural: Tüm Bankalarla Alakalı Avukatlık Olduysanız Bu Borçları da Ödeyin.
  4. Kural: E-Devlet’e Girerek Adalet Bakanlığı Uygulaması Kısmından Adınıza Açılan Borç Alacak Davalarının Tamamının Dosya Kapatma HARCINI Ödeyin. ( İlgili Mahkemeleri Arayıp IBAN ile Uzaktan Ödeme Yapabilirsiniz.)
  5. Kural: 45 Gün Sonra Findex.com’a Kayıt Olup Detaylı KKB Puanınızı Alın ve Başka Bankalara Borcunuz Olmadığına Emin Onun. ( FINDEX SİTESİYLE HERHANGİ BİR BAĞLANTIM YOKTUR VE REKLAM YAPMIYORUM KENDİ İZLEDİĞİM YOLU ANLATIYORUM.)
  6. Kural: BANKALARI GEZECEKSİNİZ VE HİÇ BİR BANKA SİZE KREDİ KARTI VERMEYECEK BİRİ DIŞINDA.
  7. Kural: Cebinize 550 TL yada 1100 TL Para Olmalı. ( Nedeni: 550 TL’ye 500 TL Limitli – 1100 TL’ye 1000 TL Limitli Kredi Kartı Almak için.)
  8. Kural: Kuveyt Türk Bankasına Gireceksiniz Bireysel Müşteri Temsilcisinden Sıra Alıp Bekleyin. Sıra Size Geldiğinde Müşteri Temsilcinize KKB Puanım Kötü ve Hiçbir Bankaya Borcunuz Olmadığınızı Söylüyorsunuz “BLOKELİ KREDİ KARTI ALMAK İSTİYORUM” Diyorsunuz. ( SAKIN BORÇLARINIZI KAPATIP GİTMEYİN BİLGİSAYARDAN HERŞEYİNİZ GÖRÜNÜYOR.)
  9. Kural: 550 TL’ye 500 TL Limitli – 1100 TL’ye 1000 TL Limitli Kredi Kartlarından Hangisini Seçmek İstediğinizi Soracak ve Diyelim 500 TL Limitli Kartı Seçeceksiniz. Bu Aramada Hemen Adınıza Bankada Hesap Açılıyor ve 550 TL Hesabınıza Yatırılıyor Bu Parayada Size Verilecek Kredi Kartını Ödememeniz Durumunda Bloke Koyuluyor Bu Parayı Kesinlikle Çekemiyorsunuz.
  10. Kural: Başvuruya Giderken Yanınızda Olması Gerekenler – Nüfus Cüzdanınız – Güncel Cep Telefonunuz – ve Bloke için Para.
  11. Kural: En Geç Yarım Saat içinde Kredi Kartınızı Merkezden Onaylatıyorlar ve Şubede Basıp Hemen Size Veriyorlar.
  12. Kural: Kredi Kartınızda Vermiş Olduğunuz Bloke Tutarı Kadar Limit Olacaktır ve Şubeden Çıkıp ATM’ye 1 Kere Takıp Şifre Yükleme İşleminizi Yaptıktan ve Şifre Aldıktan Sonra Hemen Kullanabilirsiniz.
  13. Kural: Ve En Önemli Kısma Geldik, Kredi Kartınıza Aylık Zorunlu Ödemelerinizi OTOMATİK ÖDEMEYE VERİN.
  BUNLAR ŞU ŞEKİLDE;
  Ev Telefonu, Ev İnternet, Cep Telefonu, Elektrik, Su, Doğalgaz FATURALARINIZI KREDİ KARTINIZA OTOMATİK ÖDEMEYE VERİN.
  14. Kural: En Az 6 Ay Boyunca Kredi Kartı Ekstre Tutarınızın TAMAMINI Ödeyin.
  KESİNLİKLE ASGARİ ÖDEME YAPMAYIN. TAMAMINI ÖDEYİN.
  6 AY SONRA PUANINIZ YÜKSELMİŞ OLACAK VE KREDİ KARTI İÇİN VERDİGİNİZ BLOKEYİ ALACAKSINIZ
  İSTEDİGİNİZ BANKADAN KREDİ KARTI ALACAKSINIZ.
  İSTEDİGİNİZ BANKADAN KREDİ ÇEKEBİLECEKSİNİZ.

  UMARIM BU MAKALE SİZE YARDIMCI OLMUSTUR.

 8. bırcan

  20 Ocak 2016 at 17:45

  kredi kartı vermıyorlar puanınız yok diyorlar nasıl puan yapacam bende anlamadım

  • admin

   02 Şubat 2016 at 01:09

   Bankalarda biraz para biriktirin. Zamanla artacaktır.

 9. Nail

  29 Ekim 2015 at 21:58

  Kardeşim. Yeni kredi kartı geldi kullanıyorum puan. Nasıl. Olrukbb Olru

 10. tahir turan

  03 Ağustos 2015 at 21:21

  Merhaba. Tüm banka borçlarımı ödedim. Temmuz sonu itibariyle puanım 1102 den 1247 ye yükselmiş. Fakat talıt kredisi için başvurduğumda “ödeme düzensizliği” sebebiyle onaylanmadı.3000 TL limitli bir kredi kartım ve 1300 TL lik ek hesabım var. Bununla birlikte hesabımda ortalama 2000 lira sürekli duruyor. Neredeyse tüm hareketlerimi banka kartları ile yapıyorum. Eğer bugünlerde 2-3 binlik sembolik bir kredi çekip vadesinden önce ödeme yaparsam, yıl sonuna yani 4-5 ay sonrasına “ödeme alışkanlıklarım” artıya geçerek taşıt kredisi çekebileceğim bir hale gelir miyim?

  • admin

   09 Kasım 2015 at 22:03

   Süreç çok kısa olduğu için banka güvenememiştir. Kredi çekip düzenli öderseniz hem notunuz en azından 1.300 – 1.400 barajını geçer hem de geriye dönük Düzenli ÖDemeler sayesinde kredi alma imkanınız yükselir.

 11. aydogan

  27 Temmuz 2015 at 10:15

  merhaba arkadaslar findeks ten kredi puani mi sorgulattigimda 472 olarak gozuktu 9 aydir ayni durmakta puanim
  bu sure cercevesinde kullanmakta oldugum kredili mevduat hesabimi duzeenli olarak odemelerini yaptim fakat hic bir degisiklik yok. bugun bir bankaya gittigimde puanima bakildiginda 1055 olarak gozuktu ve kredi karti verilmesinde bir sakinca yoktur denildi bu hafta icinde bana ulasirmis kart
  sanirim findeksin insanlari somurmek icin notlari guncellemedigi dusuncesiydeyim bu bilgiyi sizinle paylasmak istedim

  • admin

   31 Temmuz 2015 at 12:17

   Ödeme yapmadığınız müddetçe Puan aynı kalır. 9 ayda kaç kez ödeme yapıp sorgulama yaptınız. Sanırım hiç. İlk sorgulama Ücretsiz olarak sunulur. Sonrasında 7.5 TL ödemeniz lazım her sorgulama için.

 12. Serdar

  23 Temmuz 2015 at 18:35

  4 aylik sigortaliyim ve 500 TL kredi kartim var asgarisinin üstünde oduyorum ve KBB puanim 1400 basvurularim çok olduğu için maaş bankam kredi kullanamazsiniz diyor sizce kullanabilir miyim yada nazil kullanirim

  • admin

   31 Temmuz 2015 at 12:18

   Çok fazla başvuru yapmanız KKB Puanını düşürür. Ama 1.400 Puan varsa size Kredi vermeleri lazım. EnPara kartınız varsa oradan deneyin. Hızlı bir şekilde veriyor.

 13. mehmet ersoy

  28 Haziran 2015 at 08:25

  iyi günler mesela 1 aylık kredi kartım var 6 aylık sigortalıyım 3500 tl gelirim var findeks den daha 1 aylık kredi kartım varken ilk notum 1399 gösteriyordu sonraki ay göstermiyor daha yeni yani ama hesap falan açtım karttan ne olursa alısveris yapıyorum hesabıma para yatır çek yapıyorum yani ikisinide günlük yapıyorum bu kredi notuma etken olurmu birde kkb ne zaman da bir güncelleniyor şimdiden tşkler

  • admin

   09 Temmuz 2015 at 12:25

   KKB ortalama olarak her ay güncellenir.
   Kart Borçlarınızı düzenli öder, Hesapta para tutarsanız puanınız 2-3 ay içinde rahatlıkla yükselecektir.

 14. yusuf

  18 Mart 2015 at 18:00

  Merhaba ben 1 senedir özel sektörde uluslar arası çalışıyorum maaşı 3000 tl ama çok başvuru yaptığım için kredim onaylanmadı napalım ne kadar beklemeliyim bide kkb puan en düşük kaç olmalı kredi çekmek icin Teşekkürler

 15. MURAT GÜL

  18 Şubat 2015 at 12:22

  MERHABA ADMİN BENİM SUAN AVEA BORCUM VAR BUDA BANKA SİCİLİNİ ETKİLİYORMU BÖYLE BİR SÖYLENTİ OLMUSTU Bİ ARA

  • admin

   24 Şubat 2015 at 12:21

   Avea’nın banka sistemine giriş yapması şu aşamada mümkün değil. Ancak bunu yasal yollara göndermesi durumunda sıkıntı olacaktır.

 16. öznur

  16 Şubat 2015 at 09:39

  kredi notu hesapla dıyorum önüme borçlar bölümü geliyo o ne borcu acaba kart borcu mu ?

  • admin

   24 Şubat 2015 at 12:22

   Kart ve Banka Kredi Borçları çıkıyor. Ödeme yapmadıysanız not ekrana gelmeyecektir.

 17. öznur

  16 Şubat 2015 at 09:38

  kredi notu hesapla dıyorum önüme borçlar diye bişey çıkıyo ne borcu acaba kart borcu falan mı _

  • admin

   24 Şubat 2015 at 12:22

   Kart ve Banka Kredi Borçları çıkıyor. Ödeme yapmadıysanız not ekrana gelmeyecektir.

 18. selahattin

  10 Şubat 2015 at 08:20

  merabalar kredı notum 530 gozukuyor. ancak devlet de 2,5 yıldır calısıyorum maasım 2500 lıra herhangı bankaya borcumda kalmadı. unıversıte yıllarımdakı kredı kartı yuzunden sorun sorun olur muyasadım sımdı konut kredısı cekmek ıstıyorum.

  • admin

   14 Şubat 2015 at 01:27

   KAMU ÇALIŞANI olduğunuz için Ödeme aldığınız banka size yardımcı olacaktır. Sorun olacağını sanmam

 19. Ahmet Işık

  20 Ocak 2015 at 10:32

  Bazı kişi ve kurumların kredi notunu aynı gün içinde yükselttiklerini duyuyorum.Olasılıkmıdır ve tavsiyeniz var mı?

  • admin

   26 Ocak 2015 at 11:09

   Böyle bir durum söz konusu olamaz. Varsa da tamamen Yasa Dışı bir olay. Sonrasında çok fazla sorun yaşarsınız.

 20. Ahmet Işık

  20 Ocak 2015 at 10:31

  Bazı kişi veya kurumların kredi puanını bazı işlemler yaparak aynı gün yükselttiklerini duyuyorum.Doğrumudur?Tavsiyeniz varmı?

  • admin

   26 Ocak 2015 at 11:09

   Böyle bir durum söz konusu olamaz. Varsa da tamamen Yasa Dışı bir olay. Sonrasında çok fazla sorun yaşarsınız.

 21. Mehmet Şevki

  10 Kasım 2014 at 10:39

  Banka Kredi notumu öğrenmek istiyorum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz