Ebay’dan Vergi Ödemeden Ürün Satın Almak

31 Aralık 2009 Perşembe, 23:44
Ebay’dan Vergi Ödemeden Ürün Satın Almak

Merhabalar. Uzun zamandır yazmayı planladığım ve bir türlü fırsatını bulamadığım fakat belki de en önemli konulardan birine geldi sıra : Özellikle yurtdışındaki “e-bay” tarzı B2C sitelerinden alışveriş yapma ve bunları sorunsuz (vergilerden muaf) bir şekilde Türkiye’ye getirme hadisesi.

Bildiğiniz gibi bilgisayarın hayatımıza bu denli girmesine, bir de tüketim kültürünün de pohpohlanması eklendiğinde hemen hemen her birimiz, hiç görmediğimiz ürünleri internet üzerinden alıp-satar olduk. Hatta bir belgeselde e-bay’den alışveriş yapmış bir adamla yapılan röportajda adam e-bay’den aldığı çamaşır ipini gösteriyordu. Muhabir “Neden çamaşır ipini gidip e-bay’den aldınız, yaşadığınız yerde ip satan yer yok mu?” diye sorduğunda adam da: “Ne bileyim, gördüm aldım.” yanıtını veriyor ve beni ziyadesiyle hayrete düşürüyordu J. O zaman anladım ki bu hadise almış başını, tahayyül edilenin bile çok ötesine varmış.

Şimdi benim burada yazacağım yazı; tüketim kültürü, internet satışları v.b. değil. Ben bu ürünleri bu sitelerden aldıktan sonra söz konusu bu nemaları “Hangi şartlarda sorunsuz (sorunsuzdan kasıt: vergiden muaf ve istisna halleri) bir şekilde nasıl Türkiye’ye getiririz?” hususuna değineceğim.

Şimdi kısaca ve basit bir lisan ile şu noktalara değinelim :

Yurtdışından veya internet üzerinden yurtdışındaki bir fimadan aldığınız ürüne aşağıda belirteceğim muafiyetler haricinde gümrük vergisi, ek gümrük vergileri (ör: uzak doğu ülkelerinden gelen ürünler başka bir deyişle serbest ticaret anlaşmamızın olmadığı ülkeler) , malzemeniz gümrük denetim işlemine girdiği için ya gümrük komisyoncusuna vereceğiniz komisyon ya da işlemleri kendiniz yapacaksanız bir yığın emek, kargo şirketine vereceğiniz ordino bedeli (antrepo beyannamesine geçiş olmasına rağmen halen daha alıyorlar) ve ardiye masraflarını ödersiniz. Ortalama bir rakam vermek mümkün olmasa da KDV hariç size çıkabilecek masraflar toplamı 300-500 lira arası değişir. Elbette buna navlunu yani gönderi masraflarını da eklemelisiniz.

Şimdi de hangi şartlarda muafiyetler oluşur, ne zaman e-bay vb tarzı sitelerden alışveriş yaparsanız veya yurtdışından bir eşyayı şahsen alırsanız yukarıdaki tutarları ödemezsiniz, bir de buna göz gezdirelim : (G.K. mad.167’den)

 • En düşük olasılık olan ama kanunda en üstte bulunan “cumhurbaşkanının zatına veya ikametine gelen eşya” J(fıkra.1)
 • Posta ya da kurye aracılığı ile gelen ve değeri 150 €’yu geçmeyen ticari mahiyette olmayan  eşya, (fıkra.4)
 • Gerçek kişiler tarafından ithal edilen (beraberinde getirilen) eşyalar ile alakalı olarak ; (fıkra.6)

a) Değeri 430 €’yu geçmeyen yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya.

Kısaca özetlemek gerekirse ; ister malın satın alındığı mecra bir internet sitesi olsun ister şahsen alınmış olsun, şunu göz önünde bulundurmalıyız ki; buradaki en önemli unsur malın ticari mahiyet taşımıyor olmasıdır. Çünkü, söz gelimi 30 €’ya Türkiye’de satmak üzere tek bir mal bile getirseniz gümrük denetimi sırasında bu maldan bir KDV kaybı yaşanacağı algılanabilir ve 30€’luk malınız bile gümrük vergisine ve gümrük işlemlerine tabi tutulabilir. Burada aslında öznel yürüyen bir sistematik olduğunu da belirtmekte fayda var. Yani, işler o sırada görevde bulunan gümrük memurunun insiyatifinde diyebiliriz. Örneğin siz e-bay’den aldığınız bir mala düşük fatura kestirip kurnazlık yapmak istemiş olabilirsiniz, ama bu gümrük memuru için çok da önemli değildir. O sırada malın emsal değerini kontrol edip malınızın gümrük vergilerinden muafiyetini kaldırma şansına sahiptir. Dolayısıyla işler biraz “dene ve gör” modeline göre işlemektedir. Ticari mahiyeti olan bazı ürünlerin bile kimi zaman “kapıya teslim” yapılabildiğini, kimi zaman “şahsi kullanım” arz eden ürünlerin bile gümrük işlemine dahil edilebildiğini söylemekte fayda var.

Yeni yazımda görüşmek üzere…

Berk PINAR

Kaynak: http://www.gelistrend.com/e-bay%E2%80%99den-aldigim-mali-vergi-odemeden-nasil-ithal-ederim/

20 Yorum

 1. İsmail

  15 Şubat 2015 at 13:42

  Slm arkadaşlar sorum ebayla ilgili 1 yıl önce aliexsperss diye bir siteden 2 saat ve abercrombie den tişhort aldım. bend umudumu kesmiştim 1 ay sonnra ptt aradılar ürünlerim gelmiş şimdi ebaydan telefon alacağım herkez bişeyler yazmış ve ben bunu deniycem.en doğru bilgiyi vereceğim. Sizlere

  • mustafa

   22 Şubat 2016 at 23:20

   İsmail abi telefonu sipariş ettin mi noldu durumu nedir. Bir de ben pc almak istiyorum arkadaşlar mac pc param boşa gider mi bu hile hurda 100 euro altında yazsak mı nası yapsak

 2. weicell

  12 Ekim 2013 at 21:51

  Yorumlarınızı okudum hiçbir soruya adam akıllı cevap verilmemiş. Adam telefon alırsam vergi öder miyim, denemiş olan var mı diyor. Vergi odersin ya da odemezsin gibi bi cevap görmedim. Ben vergi odemedim vb. Yorumlar az değil ama önemli olan sizin ne verip vermediğiniz değil. Yüksek meblağya sahip Ürün ticaretinde vergi veya ek ücrete maruz kalma gibi durumlarla karşılaşılabilir mi? Ben bu siteden kesinlikle alışveriş yapmam. Bu mesajima vereceğiniz cevapların alışveriş yapacaklara yardımı dokunacak cevaplar olması dileğiyle.

  • vedat

   24 Mart 2016 at 17:56

   cep telefonu yasak zaten konu vergiyla alakalı değil

 3. asi.genc38

  19 Şubat 2013 at 12:10

  ben 3d gözlük aldım sıfır sıkıntı 15 gündede geldi vergide yok

 4. Murat

  01 Kasım 2012 at 15:22

  E-bay’dan telefon almak istiyorum ama bu gümrükte takılma olayı ve masraflar kafamı kurcalıyor. Sanırım olmayacak benim iş. Bu arada weblebi tema’nın footer kısmına da logonuzun bulunduğu dizini adres gösterebilirsiniz.

 5. EmreD.

  24 Haziran 2012 at 08:55

  Ben telefon alıcam biri yardımcı olabilir mi?

 6. oCeaN

  21 Haziran 2011 at 11:04

  Ben Abaydan Ürün Alıyorum Gayette Memnunum Bu Zamana Kadar Pek Sorun Çıkmadı Hiç Aldıgım ürünlerde.

  • Murat

   01 Kasım 2012 at 15:20

   Cep telefonu aldınız mı yakın zamanda? En son ne zaman ne kadarlık bir ürün aldınız?

  • ahmet

   26 Mayıs 2015 at 21:47

   merhabalar hocam bende telefon alıcam 55 dolar ebayda bunu araştırdım ama gümrük sorunumuz mevcut nasıl geçiririm?

   • admin

    09 Temmuz 2015 at 12:26

    Telefonlar için ne yazık ki yapabilecek birşey yok.

 7. aLper ~

  21 Haziran 2011 at 11:04

  Bende Alıyorum bu Zamana Kadar Düzensiz İş Yaptıklarını Görmedim

 8. FatmA

  21 Haziran 2011 at 11:04

  geçen aplamla alışveriş yapmıştık çok memnun kaldık inanki ya

 9. PASHA

  21 Haziran 2011 at 11:03

  Vergi Vermeden Nereye Alıyosun Ürünü Oo Eskidenmiş onLar..

 10. dikeN

  21 Haziran 2011 at 11:03

  Bu Devirde Vergi Vermeden Ürün Satın Almak Biraz Zor Gibi Görünüyor Bana Göre

 11. ManiaC

  21 Haziran 2011 at 11:03

  Vergi vermeden almak iyi ya hem paradan yırtarız böylelikle

 12. Osman B.

  21 Haziran 2011 at 11:02

  Kapıya teslim işleri güzel adamlar işlerinide temiz yapıyorlar bence kesselerde kesmeselerde sorun yok

 13. HayDaR

  21 Haziran 2011 at 11:02

  ebaydan uzun zamandır alışveriş yapıyorum hiç sorun yaşamamışımdır

  • okan büyükaşcı

   03 Ocak 2012 at 09:57

   EBAYDAN TELEFON ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM 100 DOLAR CIVARI SATICIYA PAKETIN ÜZERİNE HEDİYE GİFT DİYE YAZDIRSAM HERHANGI BIR SORUN OLUR MU GELİR Mİ ÜRÜN GÜMRÜĞE TAKILMADAN YAADA DAHA TELEFON ALMIŞ ARKADASLAR VAR MI ?

 14. BaDGirL

  21 Haziran 2011 at 11:02

  7 gün oluyo ürün alalı vergi falan vermedik , iyi oldu bu yaa 🙂 haha

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
sex izle hd porno izle sex hikaye