Gazeteciler Ne İş Yaparlar?

21 Ocak 2011 Cuma, 22:17
Gazeteciler Ne İş Yaparlar?

Gazeteciler ne iş yaparlar?

Foto Muhabiri: Foto muhabirleri haberleri anlatmak için fotoğrafları kullanırlar. Foto muhabirleri bir muhabirle birlikte çalışarak yazılı haberi anlatmak için fotoğraf çekebilirler. Ya da haber olaylarına tek başlarına katılarak hem fotoğrafları hem de hikâyeyi ya da manşeti sunabilirler.

Editör: Editörler gazetelerin, dergilerin ya da haber bültenlerinin içeriğinde nelerin olacağının son kararını veren kişilerdir. Editörler bütün içerikten ve bütün gazetecilerden sorumludurlar. Editörlerin onlara yardımcı olacak asistanları olabilir. spor

Haber Editörü: Haber editörü haber gazetecilerinden sorumlu olan kişidir. Küçük organizasyonlarda haber editörü hangi haberlerin yapılacağı ve kimlerin çalışacakları ile ilgili bütün kararları tek başına verebilir. Büyük organizasyonlarda ise haber editörünün bazı işlerinde ona yardım edecek asistanı ya da asistanları olabilir. Bu kişilere genellikle şef denir. Şeflerin özel görevlerinden biri de seçilen haberlere hangi muhabirlerin gönderileceğini belirlemektir.

: Makale yazarları gazeteler ya da dergiler için çalışırlar. Makale yazarları haberlerin arka planını anlattıkları haber yazılarından daha uzun yazılar yazarlar. Küçük organizasyonlarda genellikle muhabirler kendileri makaleleri yazarlar. Makale yazılarından sorumlu olan kişilere genellikle makale editörü denir. Daha büyük radyo ya da haber merkezlerinde bir uzman güncel haberlerle ilgili programları yaparlar. Makalelerle de bu kişi ilgilenir. Bazı güncel programların yapımından sorumlu olan bu kişilere yapımcı denir. Bütün bu programların yapımında sorumlu olan kişiye ise başyapımcı denir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
sex izle hd porno izle sex hikaye