İntel İris Teknolojisi Nedir ve Ne Sunar

19 Haziran 2013 Çarşamba, 12:25

İnsanlar artık mobil cihazlarının görsel özelliklerini gittikleri her yerde her zamankinden daha fazla kullanıyor. Günümüzün “basit” oyunlarından bazıları bile yalnızca birkaç yıl önce bilim-kurgu sayılabilecek özelliklere sahip!

uzun yıllardır bilgisayar grafik özellikleri sunmaktadır, ancak Intel® HD Grafikleri‘nin bugün piyasada bulunan bilgisayarlardaki en yüksek hacimli grafik çözümü haline geldiğini bilmiyor olabilirsiniz1.

Intel şimdi daha ince ve daha hafif bilgi işlem cihazlarında daha çarpıcı görsellere yönelik talepleri karşılamak için Intel® grafik ürün teklifini genişletiyor.

Bugün, heyecanla beklenen yeni işlemci ailemizin belirli SKU’larında bulunacak olan Intel® Iris™ grafiklerin muhteşem özelliklerini açıklıyoruz. Günümüzdeki en hızlı mobil Intel® HD Grafikleri çözümlerine göre 2 kata kadar daha yüksek 3D performansı2 sunan Intel® Iris™ grafikler, yeni nesil mobil bilgi işlem cihazlarında ekstra grafik kartına gerek kalmadan, göz alıcı ve entegre bir görsel deneyim yaşatıyor.

 

Intel® Iris™ grafikler, modern, ultra küçük dizüstü bilgisayarlarda eşi benzeri bulunmayan görsel deneyimler sunuyor. Bu yeni grafik serisi, tüketicilere Ultrabook™ cihazları, üstün kaliteli dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü Hepsi Bir Arada (AIO) bilgisayarlar için optimize edilmiş çeşitli grafik çözümleri getiriyor. Performans geliştirmeleri, en uzman bilgisayar meraklılarının bile gözlerini kamaştıracak.

  • Intel® Iris™ grafikler içeren yeni Intel® Core™ işlemciler, 3. nesil Intel® Core™ işlemcilere göre önemli ölçüde daha yüksek bir 3D grafik performansı sunar2. Müşteriler inanılmaz performans artışlarına şahit olacak:
  • Intel® Iris™ grafikler ile Ultrabook™ cihazları için özel olarak tasarlanan yüksek performanslı U serisi işlemcilerde Intel® HD Grafikleri’ne göre 2 kat daha yüksek 3D performansı.
  • Intel® Iris™ Pro grafikler ve Yüksek Hızlı Bellek (eDRAM) ile (daha dayanıklı dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan) Mobil H serisinde Intel® HD Grafikleri’ne göre 2 kat daha yüksek 3D performansı
  • Intel® Iris™ Pro grafikler ve Yüksek Hızlı Bellek (eDRAM) içeren R serisi işlemcilerde 3 kat daha yüksek 3D performansı

Intel® Iris™ grafikler, çarpıcı 3D görseller sunmanın yanı sıra Intel® Quick Sync Video teknolojisi, MJPEG* hızlandırma, 4K Ultra HD* ekran çözünürlüğü, kolaj modunda görüntüleme, OpenCL*, DX11.1*, OpenGL4.1* ve DX uzantısı gibi özellikleri sayesinde daha hızlı ve daha gelişmiş video ve fotoğraf düzenleme ve parlak ekran avantajları sağlıyor.

Belirli yeni Intel® Core™ işlemci SKU’larında bulunan Intel® Iris™ grafikler, Intel’in işlemcinin grafik ve medya performansını sürekli olarak artırma hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Yeni Intel® Core™ işlemciler, yeni ve yüksek performanslı Intel® Iris™ grafikler ya da geliştirilmiş temel Intel® HD Grafikleri ile birlikte sunulacak.

Intel, 3DMark06*4 ölçümlerine göre 2006’dan bu yana işlemcinin 3D performansını 75 kat geliştirdi ve Intel® Quick Sync Video teknolojisi gibi teknolojilerle liderlik konumunu daha da sağlamlaştırdı.

Intel® HD Grafikleri ayrıca değiştirilebilir grafik teknolojisiyle başka bir tedarikçi tarafından sunulan ayrık bir grafik çözümü kullanıldığında bile güç açısından optimize edilmiş bir deneyim sağlıyor. Bu da Intel’in grafik teknolojilerini sürekli olarak geliştirme hedefinin bugün Intel® grafiklerinin piyasada bulunan hemen hemen tüm Intel® işlemcili dizüstü bilgisayarlarda sunulan görsel deneyimi yaşatmasıyla sonuçlandığını gösteriyor.

Intel® Iris™ grafikler, ekstra ayrık grafik kartına gerek kalmadan çarpıcı 3D görsellerle büyüleyici ve capcanlı multimedya deneyimleri, daha hızlı ve daha gelişmiş video ve fotoğraf düzenleme özellikleri, parlak 4k Ultra HD* ekran desteği ve yüksek hızlı oyun performansı sunacak.

Intel® HD grafiklerinin görsel deneyiminize neler katacağını heyecanla bekliyoruz ve bu yılın ilerleyen günlerinde tanışacağınız Intel® Iris™ grafik çözümlerinden çok etkileneceğinizi düşünüyoruz. Küçük bir de ipucu verelim: Gelişmeler bunlarla kalmayacak.

 

*Diğer isim ve markaların hakları sahiplerine aittir.
1 John Peddie Research 2012 Grafik Raporu, 2/13
2 Futuremark’ın* sunduğu sektör standardında karşılaştırma testi 3DMark11* ile yapılan ölçümlere dayanır
3 Ağırlık ve kalınlık için fiziksel sistem ölçümü. Grafik performansı 3DMarkVantage* ile ölçülmüştür. Bir iPhone 4S* ile çekilebilecek 6 dakikalık, ~1 GB, 1920x1080p, 23738 kb/sn, MOV biçiminde bir video dosyasını dönüştürmek için CyberLink MediaEspresso* 6.7 kullanılmıştır. Bu dosya iPod gibi daha düşük çözünürlüklü taşınabilir bir cihazda görüntülenmek üzere veya İnternet aktarımları sırasında daha küçük boyutlu 640×360, H.264 bir .MP4* dosyasına dönüştürülür.
4 3DMark06*, Futuremark’ın sunduğu sektör standardında bir karşılaştırma testidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
sex izle hd porno izle sex hikaye