Öğrenim Kredisi – Başbakanlık Bursu – Katkı Kredisi Nedir?

13 Ocak 2010 Çarşamba, 20:11
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)

nedir, nedir veya nedir gibi sorular üniversitede öğrenci olanların en çok kafasına takılan, üniversiteyi kazananların aklından çıkmayan sorulardan biridir. Nereden biliyorsun diyorsanız bende öğrenciyim ve neler yaşadığımı iyi biliyorum.Bu kapsamda sizlere başlıkta da ismi geçen terimleri açmaya çalışacağım. kafanızdaki bulanıklığı gidermeye çalışacağım.

Başbakanlık Bursu Nedir?

Başbakanlık Bursu KYK tarafından Üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız para yardımıdır. Öğrenim süresine göre 2 yada 4 süreli olarak verilen bu para için ileriki dönemlerde geri ödeme yapılmamaktadır. Bu para tamamen karşılıksızdır.

Bunun yanında sadece ilk etapta Noter’de işlem yapanken belirli bir para ödemek zorunda kalmanız dışında, bir öğretim yılında 4 yada daha fazla dersten başarısız olmazsanız öğrenimizin süresince devam edecektir.

Burslar bursiyerin 4 yada daha fazla zayıf alması durumunda otomatik olarak Öğrenim Kredisine dönüşerek, geri ödemeli bir hal alır.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Burs ile hemen hemen aynı olan Öğrenim Kredisi tek farkla burstan ayrılır. Öğrenim kredisi okul hayatı sonrasında Tüketici Endeksine bağlı olarak taksitlendirmeler ile geriye ödenir. Yani bu alınan para ileri de KYK tarafından yasal faiziyle sizden geriye alınır.

Öğrenim kredisi tıpkı burs gibidir. Alınan miktarlar aynıdır. Sadece birinde geri ödeme yokken diğerinde geri ödeme vardır.

Katkı Kredisi Nedir?

Katkı Kredisi Burs ve Öğrenim kredisinden biraz farklıdır. Katkı Kredisi alanlar KYK üzerinden ödeme almamaktadırlar. Bu öğrencilere ödemeleri HARÇ şeklinde yapılmaktadır. Yani öğrencinin 600 lira olan dönem harcı 100 liraya düşürülmekte, 500 TL KYK tarafından Katkı Kredisi adı altında karşılanmaktadır.

Katkın kredisi de aynı öğrenim kredisi gibi geri ödemelidir. Yani okul bitip, iş hayatı başlayınca aldığınız miktarlar sizden yasal faizleriyle beraber taksit taksit alınmaktadır.

12 Yorum

 1. erkan demir

  24 Aralık 2015 at 23:43

  nerde bu adalet sözde başbaknlık bursu ihtiyacı olana veriliyormuş,benim rabası olan arkadaşıma çıktı benim hiçbişeyim ve babamın adına hiçbişey olmadığı halde çıkmadı lanet olsun sizin vereceğiniz bursa

 2. Ferdi

  03 Ağustos 2012 at 13:06

  arkadaşlar bu alanda bilgi almak istiyorsanız özellilkle üniversiteye yeni kayıt olacaklar http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/index.php resmi olan bu siteden öğrenebilirsiniz.

 3. nesrin sönmez

  04 Haziran 2012 at 22:10

  Arkadaşlar hem başbakanlık bursu, hem öğrenim kredisi alınabiliyor mu? Ve başbakanlık bursu için öğrencide hangi şartlar mevcut olmalı?

 4. mehmet

  18 Aralık 2011 at 14:17

  vanın gevaş meslek yüksek okulunda okumaktayım depremden dulayı okullar kapandı.şuan ne benin bir gelirim var nede ailemden geliri olan var nasıl okula devam edecem bilemiyorum elde yok avuçta yok bursa başvuruyorum katkı kıredisi çıkıyor ne yapcam bilemiyorum para olmadıktan sonra noter parasını ödeyecem allah hepimizin yardımcısı olsun …

  • mehmet

   18 Aralık 2011 at 14:18

   noter parsı nasıl ödeyecem bilemiyorum

 5. oCeaN

  19 Haziran 2011 at 21:51

  Kredi Veriyor Devlet Okul Bitince İstiyor Yani Sana Yararlandırıyorsa Krediden Sonrada Acısını Cıkartıyor 🙂

 6. Fatma

  19 Haziran 2011 at 21:51

  katkı diyorlar ama verdiklerinide almasını biliyo bu devlet!

 7. Pasha

  19 Haziran 2011 at 21:50

  En iyisi okumucaksın karnını diplomamı doyuruyor boşver gir bir işe al askeri ücreti hayatına bak git ugraşmıcaksın böyle şeylerle

 8. Sevcan

  19 Haziran 2011 at 21:50

  Başbakanlıgın ögrencilere yardım yapması gerçekten güzel ve iyi birşey olsa gerek

 9. hayran

  19 Haziran 2011 at 21:50

  Bizim arki bundan yararlanmıştı güzel ama ya devletin sahip çıkması x

 10. ece

  19 Haziran 2011 at 21:50

  şimdi ben katkı kredisi başvurusn da bulundum ama başbakanlık bursu da isitiyorum bana katkı kredisi gelirse başbakanlık bursu verilir mi verilmez mi bu konu da bana yardımcı olursanız sevinirim

 11. kral

  19 Haziran 2011 at 21:49

  başbakanlık aldık 7 sene önce şimdi parayı geri istiyorlar, almayın başbakanlık bursu, icra kağıdı geldi bugün hayret …..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz