Sitenizin Daha Hızlı İndexlenmesi İçin İpuçları

25 Şubat 2010 Perşembe, 23:13
Sitenizin Daha Hızlı İndexlenmesi İçin İpuçları

Güncel İçerik (3x hızlı indexlenme)

Güncel içeriğin herkes açısından önemini biliyordur. Sitemizde hangi aralıklarla içerik yayınlanıyorsa, Botların ziyareti de ona göre şekilleniyor ve içerik güncelliği ile doğru orantıda site ziyaret sayısını belirliyorlar.

Dolayısıyla sitede gün aşırı içerik değişikliği varsa Google gün aşırı girmeye başlıyor. Saatte bir değişiklik varsa saatte bir Google ziyaret ediyor.

İmleme Siteleri (4x hızlı indexlenme)

İmleme siteleri, en çok içerik girilen sistemlerdir. Öyle imleme siteleri vardır ki, neredeyse dakika başı yeni bir link eklenmekte ve içerik güncellenmektedir. Google Bot neredeyse bu sıklıkta güncellenen imleme sitelerinden çıkmamaktadırlarl. Dolayısıyla yeni yazılan yazılarınızın linkini bu sitelere eklemek, Google’ın yaznızı anında farketmenizi sağlayacaktır. Tabi ki burada indexleme hızı tamamiyle, imleme sitesinin güncellenme sıklığına bağlıdır.

Sosyal Siteler (5x hızlı indexlenme)

Tabi ki, burada sosyal sitelere genel olarak imleme siteleri dahil olsa da, onlar dışındakilerden bahsedeceğim. Özellikle Twitter, Facebook, FrienFeed gibi sosyal sitelerde son yazılarınızın linklerinin yer alması 3 ila 6 kat arasında indexlenme hızınızı arttırabilir. Bunun için Son yazılarınızı Twitter, Facebook gibi uygulamalara göndermek oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Ping Siteleri (4x hızlı indexlenme)

Ping siteleri, aram motorlarına yeni yayınlana yazılar hakkında veri gönderen sitelerdir. Hazır sistemlerimiz destekliyorsa otomatik ping servislerine gönderme ayarları yapılmalı. Desteklemiyorsa, Elle buservislere yazılarımız eklenmelidir.

Sitemap Oluşturma (3x hızlı indexlenme)

Site içerisindeki yazılarımızın bir güncellenme aralığı varsa, site haritasının da güncellenme sıklığı vardır. Özellikle anasayfanızdan link çıkışında bulunduysanız bu daha fazla olmaktadır. Google webmaster araçlarından sitemap ekledikten sonra, google daha hızlı ziyaret edebilmektedir, site haritasınız. Aynı zamanda sitemap eklentisi kullanıyorsanız bunun da oldukça faydası olacaktır. Çünkü sitenize her eklenen yeni link, site haritası eklentisi tarafından sitemap’e eklenerek motorlarına bilgilendirmelerde bulunmktadır. Aynı zamanda bu bilgilendirmeyi, Webmaster araçlarından sitemap’i yeniden yükle diyerek de yapabilirsiniz.

Site haritasında alacağınız backlinkler, site haritanızın güncellenme sıklığını arttıracaktır. Bu vesileyle, tüm sayfalarınızın linkini listeleyen site haritanızdan Google, yeni bir sayfa açılıp açılmadığnı anlayabilmektedir.

Son Yazıları başka sitede gösterme (4x hızlı indexlenme)

Örneğin, autocadhocasi.com’un son yazılarını ototmatik olarak çok sık güncellenen Arşivtr sitesinde görüntlüyorum. Özellikle tüm sayfalarında,. Yani Google hangi sayfasını ziyaret etse, autocadhocasi.com sitesinin son yazısını anında görüp indexleyecek. Bu durum eklediğiniz sitenin güncellenme aralığına bağlıdır. Ancak elle baka sitelere eklemektense ototmatik yayınlanması çok daha hızlı bir yoldur. Aynı zamanda sitenin ne kadar fazla içeriği varsa, Google’un bir sayfasına ziyaret etme olasılığı da o kadar arttığı için, son yazıları eklediğiniz sitenin, google hangi sayfasını ziyaret ederse, sizin sayfanız indexlenmiş olacaktır.

Yazılarda küçük değişiklikler (2x hızlı indexlenme)

Yazıların kendi içelerinde güncellenme sıklığı yine Google botları açısından önemli bir kriterdir. Yazı içerisinde, cümle değişiklikleri hatta kelime değişiklikleri yapsanız bile bu google botların gözünden kaçmayacak ve bir sonraki ziyaretini kısaltacaktır.

Yazılara Yorum Yapılması (2,5x hızlı indexlenme)

yazılarınıza yorum yapılması, yine o sayfa içerisinde ayrı bir güncelleme olayıdır. Bir yazıya ne kadar sık yorum ekleniyorsa, Google Bot yine o sıklıkla ziyaret etmeye başlayacaktır. Bu açıdan ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik edin ve yapılan yorumlara mutlaka cevap verin. Eğer yorum yapılmıyorsa, kılığında siz bile yorum ekleyebilirsiniz.

Sık güncellenen sitelere yorum yapmak (3x e kadar hızlı indexlenme)

Sık güncellenen sitelere, kendi sitenizi de belirterek yorum yaptığınızda, o sayfaya Google Bot’un ilk gelmesiyle, botu sitenize de çekmiş olacaksınız. Özellikle burada yorum yaptığınız sayfanın güncelliği, sitenin güncelliğinden daha önemlidir. Dolayısıyla, sık yorum alan bir yazıya orumda bulunmak daha avantajlı olacaktır.

Siteniz hızlı olsun (2x e kadar hızlı indexlenme)

hızlı siteyi hem ziyaretçiler, hem Google sever. siteniz ne kadar hızlı olursa ve xhtml boyutu ne kadar az olursa, google daha çok ziyaret etmeye başlar. Bir siteyi hızlandırmak için gerekli 30 a yakın kriteri İnanılmaz Site Hızlandırma Yöntemleri başlığında anlatacağız.

Linkinizi ilgili sonucuna ekleme (1.5x hızlı indexlenme)

evet hiç kimsede yer almayan bilgilerden bir tane daha. Yeni bir yazı yayınlar yayınlamaz, yazıya ait, ilgili anahtar kelimede Google’da arama yapın. O arama sayfasında en altta “Memnun kalmadınız mı? Daha iyisini yapmamıza yardımcı olun” yazmaktadır. Buraya tıklayarak ilgili linki ekleyerek google sonuçlarında göremediğinizi, görmek istediğinizi belirtiyorsunuz.

Sidebarda son yazıları listeleme (2x hızlı indexlenme)

Yan menüde sitenize ait son yazıları listelerseniz. Google bot, herhangi bir yazınızı ziyaret için gelse de, yan menüden son yazınızı fakederek onu indexleyecektir.

Yazı linkini google da arama (1.5x hızlı indexlenme)

Yazdığınız yazının linkini Google’da arayarak, bir nevi bu link hakkında Google’ı bilgilendirmiş oluyorsunuz. Çok etkili olmasada, yine faydası dokunabilecek bir tekniktir.

Google toolbar kullanımı (2x hızlı indexlenme)

Google toolbar, kullanılarak yine google’u ziyaret edilen sayfaladan haberdar edebilirsiniz. Bu şekilde yeni sayfanıza yapacağınız birkaç ziyaret ile indexlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Anasayfa güncelliği (2x hızlı indexlenme)

Anasayfa ne kadar güncel ise, anasayfanızda yer alacak son yazıda o kadar daha erken farkedilir ve indexlnir. Anasayfanızın güncelleiği, sayfadaki farklılık ve çeşitlilik ile olur. Bunları nasıl sağlarız.

Son yorumları gösterme : Yazılarınıza yapılan yorumları anasayfada göstererek devamlı güncel içeriğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

rastgele yazılar : Rastgele yazıları gösterme de oldukça etkili bir taktiktir. Her sayfa gösteriminde rastgele yazı çıktıkça,anasayfa içeriği de farklılık göstereceği için o kadar bot ziyareti artacaktır.

forumdaki son yazılar : Eğer bir foruma sahipseniz, forumdaki son yazıları listeleyerek, hem forum yazılarının daha hızlı indexlenmesini sağlarsınız. Hem de, anasayfa içerisinde oluşan güncelleme ile Google Bot’un dikkatini çekersiniz.

Sayfa içlerinde benzer yazılar (1,5x hızlı indexlenme)

Bir yazı içerisinde, benzer yazıları listelerseniz, Yeni yayınlanan yazının benzeri bir başka yazı Google Bot tarafından ziyaret edildiğinde, yine benzer yazılardan son yazının dikkat çekmesi sağlanacaktır.

Yazıya etiket eklemek (1.5x hızlı indexlenme)

Yazılan yazıya, daha önce kullanılmış bir etiket eklerseniz. Bu etiket sayfasının Google tarafından ziyaret edilmesi halinde son yazıda farkedilerek indexlenecektir.

Sonuç olarak, buradaki tüm yöntemlerin aynı yazıda uygulanması halinde, indexlenme hızını saniyelere kadar indirebilirsiniz.

Not : x ile belirtilenler kattır. Yani 2katı, 3 katı vs. gibi. Daha çok hangi kriterin daha ncelikli olduğunu belirtmek üzere kullanılmıştır. Kesin bir ölçü olmamakla birlikte, kişisel değerlendirme ve kanaattir.

Kaynak : http://www.seohocasi.com/hizli-indexlenme-icin-inanilmaz-ipuclari.html

15 Yorum

 1. style06

  21 Haziran 2011 at 10:40

  yalnız sunu belirteyim yeni actıgınız sitelere fazla yüklemeyin bir anda hem ping hem sosyal sitelere yüklenirseniz siteniz anında sandboxa düsebilir.tesekkürler güzel yöntemler gercekten

 2. Blogsijen

  21 Haziran 2011 at 10:40

  Hocam öncelikle makalede anlatılanlar oldukça açık ve net. Zaten yeni açılmış bir blog adına yapılacak pek birşey yok , en başlarda özgün içerik girmek yeterli. Yakın süreçde emeğinizin karşılığını zaten alırsınız.

 3. Taner

  21 Haziran 2011 at 10:39

  Doğru bilgiler vermişsin.Fakat yeni açılmış bir siteye bunları uygulamak onu öldürmek gibi olur.Site büyüdükçe bunlar uygulanmalı.

 4. Carizma

  21 Haziran 2011 at 10:39

  daha hızlı ve daha çabuk indexleme hakkında bilgi verdiğin için teşekkürler.

 5. inforesim

  21 Haziran 2011 at 10:39

  İlk önce teşekkür ederim. Yazıya girer girmez alıntı olduğunu anladım. Ama alta alıntı yazdığınız ve kaynak gösterdiğiniz için müteşekkil oldum…

 6. tezzat

  21 Haziran 2011 at 10:39

  Evet bilgielr süper ama daha dikkatli ve ilgili olsak hepsini teker teker uygulayabilsek kimse bizi tutamaz.

  Teşekkürler tekrar. Çok yararlı bilgiler.

 7. Blogsijen

  21 Haziran 2011 at 10:38

  Bu güzel bilgiler için teşekkürler , birçok yeni webmaster arkadaşımıza yararı dokunacaktır bu makalenin .

 8. musa

  21 Haziran 2011 at 10:38

  Ya gercekten cok tesekkür ediyorum size bu şekilde bir paylaşım için herkesin içine cok fazlasıyla yarayacaktır bu yazılar

 9. oCeaN

  21 Haziran 2011 at 10:38

  Yeni Açılan Bir Siteye Uygulamayacaksın Zaten Bunları Uygularsan Halini Google Amca Söyler 😛

 10. aLper ~

  21 Haziran 2011 at 10:37

  pr1 veya pr2 olan siteler için yapılabilir bir işlem uygulanabilir yani sorun olmaz

 11. FatmA

  21 Haziran 2011 at 10:37

  bilgi güzel işe yaramaz denilmicek gibisinden teşekkürler

 12. PASHA

  21 Haziran 2011 at 10:37

  Sayfa içlerinde benzer yazılar (1,5x hızlı indexlenme)

  Bir yazı içerisinde, benzer yazıları listelerseniz, Yeni yayınlanan yazının benzeri bir başka yazı Google Bot tarafından ziyaret edildiğinde, yine benzer yazılardan son yazının dikkat çekmesi sağlanacaktır.

  Aynen katılıyorum..

 13. dikeN

  21 Haziran 2011 at 10:37

  Yeni sitem için hemen uygulayayım bu teknikleri inş yararı olur 🙂

 14. Osman B.

  21 Haziran 2011 at 10:36

  yazıya etiket ekleme işi fazla etiket koymadığın sürece her zaman indexlenme yolunda bir katkısı olmakta.

 15. şehmus

  21 Haziran 2011 at 10:36

  konuya Güzel açiklik Getirmişsin. Saol tşk.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
sex izle hd porno izle sex hikaye