Sosyal Medya’da Üniformalı Fotoğraf Paylaşan Askere 2 Yıl Hapis Cezası

Askerlik süresi içerisinde verilen emirlere rağmen Üniformalı Fotoğrafların Sosyal Medya Hesaplarında yayınlanması veya Asker olduğunu belirtir ibarelerin kullanılması artık 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası ile sonuçlanacak.

26 Ocak 2015 Pazartesi, 11:01
Sosyal Medya’da Üniformalı Fotoğraf Paylaşan Askere 2 Yıl Hapis Cezası

Askerlik süresi içerisinde verilen emirlere rağmen Üniformalı Fotoğrafların Sosyal Medya Hesaplarında yayınlanması veya Asker olduğunu belirtir ibarelerin kullanılması 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası ile sonuçlanacak.

Üniformalı asker fotoğrafının sosyal paylaşım sitelerine yüklenerek, Amirlerin aksi yöndeki isteklerine rağmen kitleler ile paylaşılması Askeri Yargıtay Daireler Kurulu tarafından ’emre itaatsizlikte ısrar’ suçu olarak kabul edildi.

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, emirlere ve amirlere rağmen üniformalı fotoğrafı sosyal paylaşım sitelerine yükleyen, birlik içinde çekilen toplu fotoğrafları paylaşıp ‘asker’ olduğunu yazan sanığın suçunun Askeri Ceza Kanunu’nun (ACK) 87/1 maddesine göre ’emre itaatsizlikte ısrar’ olduğuna karar verdi.

Bu örnek karar ışığında sosyal paylaşım sitelerinde üniformalı fotoğraf yayınlayan askerler 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Sosyal Medya’da Üniformalı Fotoğraf Paylaşan Askere 2 Yıl Hapis Cezası

Sosyal Medya’da Üniformalı Fotoğraf Paylaşan Askere 2 Yıl Hapis Cezası

1. Daire Suç Olmadığına Kanaat Getirdi

Askeri Yargıtay 1’inci Dairesi, sanığın eyleminin, “Günümüz dünyasında tamamen yasaklanması da emirlerin uygulanması da imkânsız” diye ’emre itaatsizlikte ısrar’ suçu oluşmayacağına karar verdi.

Daire kararında şöyle denildi:

“Askeri üniforma ile kışla içerisinde veya dışarısında çekilen fotoğrafların internette paylaşımının ve internette yer alan arkadaş edinme, eski arkadaşlarını bulma, mesajlaşma, sohbet etme amaçlı çeşitli sitelerde askeri personel olunduğunun belirtilmesinin tamamen yasaklanması gibi emirlerin günümüz dünyasında uygulanabilir nitelikte olmadıkları, emirlerin bu haliyle açık, kısa, kesin, uygulanabilir ve anlaşılır nitelikte olmadıkları, personelin internet ortamında suç işlemelerini veya güvenlik ihlaline yol açmalarının önlenilmesi için tavsiye niteliğinde oldukları, söz konusu emirlerin hizmete ilişkin emir niteliği taşımadıkları, bu emirlere aykırı davranılmasının emre itaaatsizlikte ısrar suçunu oluşturmayacağının kabulü gerekir.”

Askeri Fotoğraf Paylaşımı

Askeri Fotoğraf Paylaşımı

Başsavcılık İtiraz Etti

Askeri Yargıtay Başsavcılığı ise sanığın kendisine daha önce tebliğ edilen ve bu nedenle vâkıf olduğu ‘hizmete ilişkin’ bu emri ihlal etmek suretiyle ’emre itaatsizlikte ısrar’ suçunu işlediğini savunarak karara Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nda itiraz etti.

Böylece, verilen emirlere rağmen Facebook’ta üniformalı fotoğraf paylaşan sanığın eylemin emre itaatsizlikte ısrar suçu olup olmadığı tartışması Kurul’a taşındı. Kurul verilen emrin ‘hizmete ilişkin’ açık, kesin makul ve uygulanabilir nitelikte bir emir olduğu sonucuna vardı.

Başsavcılığın itirazını kabul eden Kurul, Daire kararını kaldırdı. Kurul, sanık hakkındaki temyiz incelemesinin devam edilmek üzere dosyanın Daire’ye iadesine oybirliği ile karar verdi.

Kurul kararında özetle şöyle denildi:

“Facebook’ta askeri fotoğrafların paylaşılmayacağına dair Birlik Komutanlığı’nca tebliğ edilen emrin birlik disiplini ve güvenliğinin sağlanması için istihbarata karşı koyma amaçlı getirilmiş hizmete ilişkin bir emir olduğunda kuşku bulunmadığı ve bu emre aykırı davranışın ACK 87/1 maddesinde düzenlenen emre itaatsizlikte ısrar suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır.”

 

Kaynak: Haberler.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz