Haçiko ve Sadakatın Vücut Bulmuş Hali

Bu hikaye, sadakat ve dostluk anlamında insanlığa ders veren bir köpeğin gerçek hikayesi…

26 Kasım 2014 Çarşamba, 01:36
Haçiko

Bu hikaye, sadakat ve dostluk anlamında insanlığa ders veren bir köpeğin gerçek hikayesi…

1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan Japon profesör Dr. Hidesabura Ueno, küçük bir köpek yavrusu edinir ve adını koyar.

Safkan akita cinsi beyaz bir erkek olan Haçiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik eder. Metronun dış kapısına kadar getirdiği sahibini uğurladıktan sonra da eve döner.

Ondan sonraki bir yıl boyunca, Haçiko “her sabah” sahibini metroya kadar götürür, her akşam iş çıkışında da metronun önünde karşılar. Hiç saatini şaşırmaz.

Haçiko

Haçiko

 

Ama bir akşam (Mayıs 1925) metrodan çıkmaz profesör. Haçiko gözlerini ayırmaz metro kapısından ve gece boyunca onu bekler. Bir sonraki akşam yine gelmez profesör. Üçüncü akşam metrodan yine çıkmaz, çünkü üniversitede kalp krizi geçirip ölmüştür profesör.

Bu olaydan sonra profesörün eşi başka şehire taşınır, Haçiko’yu şehirdeki akrabalara bırakır. Fakat Haçiko her akşam sahibim metrodan çıkar diye inatla kaçar ve kapının önünde bekler. Haftalar, aylar, yıllar boyunca her akşam Tokyo metrosunun Shibuya İstasyonu’nun kapısına gider…

 

Israrla sahibini bekleyen bu köpeğin hikayesi 1932 yılında tüm medyanın dikkatini çeker ve tüm ülke Haçiko’dan haberdar olur. Yaşarken bir efsane olur Haçiko ve gerçek dostluk ile sadakatın sembolü haline gelir.

1934 yılında (Haçiko daha yaşarken), heykeli kocaman seremoniyle her zaman beklediği yere dikilir.

İşin trajik tarafı, Haçiko’nun da orada olup, hala sahibini beklemesidir..Üstteki fotoğraf bekleme esnasında çekilmiş. “Bir bakış bin söze bedeldir” dercesine, konuşmadan ifade etmiş duygularını o hüzün dolu bakışlarıyla…

Tam 9 yıl boyunca sahibinin gelmesini bekleyen Haçiko, 11 yaşındayken (1935 yılında) metronun kapısında ölür ve ölüm haberi tüm TV kanallarında ülkeye yayılır. Binlerce insan istasyona akın eder.

 

Her yıl Haçiko’nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart’da da bir çok hayvansever heykelin önünde buluşurlar.

Haçiko’nun mumyalanmış naaşı ise Tokyo’da bulunan Ulusal Bilim Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Haçiko’nun hikayesi tüm dünyaya yayıldı ve yaklaşık 80 yıl önce yaşanmış bu köpek hikayesinin Hollywood versiyonu çekildi. Filmde Haçiko’nun sahibini (Profesör Hidesabura Ueno) Richard Gere canlandırdı. (Mutlaka izlemenizi öneririm. İtiraf etmeliyim ki, en az beş kez izleyip, beş seferinde salya sümük ağladım).

Ayrıca ülkemizde de hayvanseverler tarafından kurulmuş Haçiko isminde bir dernek bulunmaktadır. http://www.haciko.org.tr/

Herkesin arzuladığı karşılıksız sevgi ve sadakatın ne olduğunu öğrendiğimiz bu köpeğin hikayesi insanı duygulandırıyor doğal olarak. Haçi’ye hayvan diyeceksek, çoğu insana ne demeli bilmiyorum…!

Şu vefanın yarısı insanlarda olsaydı, dünya daha yaşanır hale gelirdi…

Haçiko’nun son resmi….

Haçiko Son Bakış

Haçiko Son Bakış

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
sex izle hd porno izle sex hikaye